Energia zblízka

Prezývka Heslo  
Zapamätaj si ma Zabudol som heslo Registrácia

Aktuálne

Súboj Tesla vs. Edison pokračuje!

Maťo a Linda majú pre teba dobrú správu! Už zanedlho odštartuje 4.ročník veľkej korešpondečnej súťaže "Hľadá sa energia!". Rovnako ako minulý rok sa preneseme spolu o 100 rokov dozadu a budeme pokračovať v príbehu súboja dvoch veľkých vynálezcoch, Nikoly Tesla a Thomasa Alva Edisona...

Ako bolo na Veľkom Finále?

24. júna vyvrcholil 3. ročník celoslovenskej korešpondenčnej súťaže "Hľadá sa energia!". Veľké finále sa konalo v priestoroch zrekonštruovanej historickej pamiatky Elektrárne Piešťany počas podujatia Festival Energie 2016.

Elektrárňa Piešťany

Elektrárňa Piešťany? Hádam elektráreň! Určite sa aj vy čudujete tejto chybe v názve. No verte, či nie, čítate správne. Prosím, zoznámte sa s jednou z prvných elektrární na Slovensku...

Povedali o nás

Projekt Energia zblízka obletel viac ako 20 škôl v Bratislave a okolí. Aký názor na projekt majú pedagógovia, ktorí sa so žiakmi projektu zúčastnili, sa môžete dozvedieť viac v článku.

Sekcia pre učiteľov

Pre Vás, učiteľov, máme pripravené podklady k portálu Energia zblízka, ktoré môžete využiť ako pomôcku na vyučovaní. Sú dostupné v učiteľskej sekcii a voľné k stiahnutiu.

Dnes nás učili Maťo a Linda

Nevedeli sme, že k nám do školy dnes niekto cudzí príde. Alebo sme zabudli? Tešili sme sa na prírodovedu a angličtinu. No miesto pani učiteľky do triedy vošli jeden chlapec a jedno dievča – Maťo a Linda. Predstavili sa, že sú z projektu Energia zblízka a že bývajú na stránke www.energiazblizka.sk.

O projekte

Projekt Energia zblízka je iniciatívou skupiny ZSE. Zábavnými hodinami na školách s Maťom a Lindou, návštevou laboratórií, ktoré sa zaoberajú vývojom obnoviteľných zdrojov a portálom www.energiazblizka.sk, sa snaží priblížiť deťom a mládeži elektroenergetický priemysel nielen na Slovensku.

Stretni sa s tímom Energia zblízka

Chceš sa aj ty stretnúť s Maťom a Lindou na tvojej škole? Alebo chceš vidieť úžasný svet obnoviteľných zdrojov energie? V tom prípade neváhaj a napíš nám. Vidíme sa ... Maťo a Linda

Maťo a Linda

Ak len spoznávaš svet energie, potom sú tu pre teba Maťo a Linda. Sú to kamaráti, ktorí ťa vezmú do nepreskúmaného sveta energie. Naučíš sa, čo je to elektrická energia, ako sa vyrába a ako je potrebné ju šetriť. Tiež sa dozviete, čo je to fosílne palivo, a že napríklad slnečná energia patrí medzi obnoviteľné zdroje energie. Energia sa vytvorí aj z vetra - videli ste už vrtule v Rakúsku? To všetko sa dozvieš s Maťom a Lindou. Takže neváhaj a pridaj sa k nám. A nezabudni sa zaregistrovať, aby si dostával tajné noviny a informácie o súťažiach skôr ako ostatní.

Obnoviteľné zdroje

Ak už vieš, čo je to veterná energia, je tu čas spoznať aj vodnú elektráreň a geotermálnu energiu. Čo znamená fotovoltaika, ako funguje bioplynová stanica, ako sa dá znížiť skleníkový efekt a ako zachránime planétu Zem? Vitaj vo svete pre skúsenejších, vetrom ošľahaných bádateľov, ktorí sa neboja obchodovať s energiou, či regulovať dodávku elektrickej energie pre svoje mesto. Neváhaj a pridaj sa k nám! A nezabudni sa zaregistrovať, aby si dostával tajné noviny a informácie o súťažiach skôr ako ostatní.

Energia sa blíži, je už celkom blízko

Možno ste sa energie dotkli aj zblízka, možno ste si už na stránku o energii aj klikli, možno ste sa s nami už aj stretli. A možno ste o Energii zblízka vôbec nepočuli. Chcete vedieť viac o energii? Pýtate sa ako? Pýtate sa kde? Odpoveď je jednoduchá! Stránka www.energiazblizka.sk je tu pre každého, kto má záujem byť o niekoľko elektrónov pred ostatnými. Klikni na nadpis článku a zisti viac!

Tím Energie zblízka

Zapoj sa do sveta poznania a súťaží

Vo svete Energie zblízka získaš veľa informácií a vedomostí, ktoré ti pomôžu v škole, živote, ale aj pri súťažiach, ktoré ťa s nami čakajú.

Pozor súťaž: Hľadá sa najrýchlejší pátrač po energii!

Poznáš elektrické spotrebiče? Úloha je jednoduchá: Zaregistruj sa, vypátraj, čo všetko v Maťovej domácnosti potrebuje energiu, staň sa najrýchlejším a vyhraj ... Vyhrať môže až 50 kamarátov a kamarátok Maťa a Lindy. Si zaregistrovaný na našej stránke? Vieš, čo všetko funguje na elektrinu? Zapoj sa do súťaže a máš možnosť získať super ceny. POZOR rozhoduje len tvoj najrýchlejší čas!

Takéto vyučovanie by sme chceli mať častejšie!

Začiatkom júna sme sa zúčastnili exkurzie v laboratóriách obnoviteľných zdrojov na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Dostali sme sa tu vďaka projektu Energia zblízka, ktorý podporuje netradičné vyučovanie o energii, energetike a obnoviteľných zdrojoch.

Máme výsledky veľkej pátracej súťaže!

September nám utiekol ako voda a to znamená, že aj naša veľká septembrová súťaž skončila. Konečne ale môžeme predstaviť tých najšikovnejších! A aký bol víťazný čas? Neuveriteľných 28 sekúnd! Tak čo? Nájdeš sa medzi 50 šťastnými výhercami?

Maťa a Lindu a Energiu zblízka môžeš zažiť aj na Noci výskumníkov

Zastav sa v našom stánku. Stretni sa osobne s Maťom a Lindou. Vyskúšaj hru na interaktívnej tabuli. Nakresli nám obrázok. Získaj malé prekvapenie. Sleduj nás aj na facebooku!

Ako bolo na Noci výskumníkov 2012 a čo ste mohli vidieť

Ak ste potrehli v piatok 28.9.2012 sa vo viacerých slovenských mestách konala Noc výskumníkov 2012. V bratislavskom Avione ste mohli zažiť Maťa a Lindu s kamarátmi. Zasúťažiť si na smartboarde o malé darčeky. Nakresliť nám energetický domček. Alebo sa dozvedieť ako funguje "zelený ekologický" dom a pozrieť si to na modeloch postavenými študentami stredných škôl.

Maťo a Linda navštívili tieto školy

Pozrite si v článku, kde prebehlo vyučovanie s Maťom a Lindou a Energiou zblízka, a ktorí starší žiaci nazreli do laboratórií pre energetiku a spoznávali svet energie a obnoviteľných zdrojov.

Ako prebieha hodina s Maťom a Lindou

Počas návštevy Maťa a Lindy budeš zostrojovať hodinky na ovocný pohon. Skúmať ako funguje vodíkové autíčko. Zahraješ sa na veternú turbínu. A mnoho iných vecí. Ak chceš vedieť ako zostrojiť citróvú baterku, klikni na článok.

Vyskúšaj si povolanie - elektroenergetik

Ak chceš zistiť viac, ako pracujú elektroenergetici, príď do Detského múzea SNM na Vajanského nábreží č. 2 v Bratislave. Tešíme sa na vás! Maťo a Linda

Čo môžete vidieť v laboratóriu obnoviteľných zdrojov

V rámci projektu Energia zblízka otvára brány pre žiakov 7. až 9. ročníka Fakulta elektroniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STUBA). Počas exkurzie študenti absolvujú návštevu laboratórií obnoviteľných zdrojov, oboznámia sa s fotovoltaickými panelmi, veternými turbínami. Je im prezentované laboratórium vysokého napätia. A v praxi môžu vidieť ako výroba elektrickej energie funguje.

Hľadá sa energia - Tesla vs. Edison

Maťo a Linda majú pre teba veľkú novinku! Po minulých dvoch ročníkoch veľkej korešpondečnej súťaže "Hľadá sa energia!" tu máme jej tretie pokračovanie. A nie hocijaké. Schyľuje sa k veľkému súboju dvoch výnimočných vynálezcov. Po sto rokoch proti sebe stoja opäť. Tesla versus Edison....

Nevyhral si naposledy tablet? Skús to znova!

Ahoj! Si pripravená/-ý opäť súťažiť o fantastický TABLET a ďalšie skvelé ceny?

Zisti informácie o povolaní elektroenergetik a vyhraj tablet!

Ahoj! Si pripravená/-ý súťažiť o fantastický TABLET a ďalšie skvelé ceny? Tvojou úlohou je otvoriť zaheslovaný súbor SUTAZ.rar, ktorý sa nachádza na tejto stránke. Tento súbor chráni 4-číslený PIN kód. Podarí sa ti ho správne dešifrovať? Máme pre teba niekoľko indícií:

Staň sa elektroenergetikom!

Zisti ako pracujú elektroenergetici, príď do nákupného centra BORY v Bratislave. Nájdeš nás na 2.nadzemnom podlaží od 13.novembra každý deň od 10:00 do 20:00.

Hľadá sa energia pokračuje!

Po úspešnom prvom ročníku korešpondenčnej súťaže Hľadá sa energia! tu máme jej pokračovanie. Maťo a Linda opäť zažijú dobrodružstvá a prekvapenia, o ktorých sa dočítate v komixovom príbehu. Na pátračské tímy čakajú 4 súťažné zadania a dokopy 12 jedinečných úloh. Ktorí tím ich zvládne najlepšie?

©2009-2016 Západoslovenská energetika, a. s.