Energia zblízka

Prezývka Heslo  
Zapamätaj si ma Zabudol som heslo Registrácia

Dnes nás učili Maťo a Linda

27.08.2012

Nevedeli sme, že k nám do školy dnes niekto cudzí príde. Alebo sme zabudli? Tešili sme sa na prírodovedu a angličtinu. No miesto pani učiteľky do triedy vošli jeden chlapec a jedno dievča – Maťo a Linda. Predstavili sa, že sú z projektu Energia zblízka a že bývajú na stránke www.energiazblizka.sk.

Potom ako sme sa zoznámili, sa začali pýtať, či vieme, aký by bol svet bez energie. No veľmi sme si to predstaviť nevedeli, tak nám ukázali, jeden domček. V tom dome žili ľudia bez elektrickej energie! Žiaden počítač, mobil a ani žehlička. To musel byť hrozný život! Vysvetlili nám, že keď moja mamka s ockom boli mladí, počítače boli veľké ako telocvičňa. A starí rodičia nepoznali televízor. Musím sa ich spýtať, čo robili každý večer.

Keď nás rozdelili do skupiniek, začali sme sa učiť o energii úplne, že samé nové veci.

V malom laboratóriu sme s Maťom majstrovali hodinky z citrónov a jabĺk! A naštartovali auto na vodu – ubehlo asi 100 metrov po celej triede! Ovoňali sme ropu - strašne smrdela! I keď môj kamarát Mišo povedal, že krásne vonia. A zistili sme, že uhlie je naozaj čierne a dá sa z neho umazať.

Potom nás zavolala Linda, aby sme sa prišli pozrieť k nej. Mala takú tabuľu, čo fungovala ako počítač. Hrali sme sa rôzne hry. Najprv som sa bál. Ale potom sme uhádli každú hádanku, čo nám Linda dala. Skladali sme elektrárne, aj baterku. Hľadali sme energožrútov v dome u Maťa a Lindy a učili ich šetriť elektrinu. Viete o tom, že keď si vymeníte normálne žiarovky za úsporné žiarovky, môžete ušetriť?

Za odmenu každý z nás dostal na pamiatku knižku o energii, kde sú pokusy aj tipy ako šetriť, omaľovánku a farbičky, balóny a nálepky. Takto aspoň viem, že kde mám hľadať informácie o energii.

©2009-2016 Západoslovenská energetika, a. s.